Coraz częściej mówi się o osobach niepełnosprawnych na rynku pracy. Jednak nigdzie nie określa się konkretnie kim jest osoba niepełnosprawna. Zazwyczaj mają z tym problem sami pracodawcy. Wśród społeczności osoba niepełnosprawna zazwyczaj widziana jest oczami wyobraźni jako osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim.
Jeśli ogłoszenie o pracę dotyczy osoby niepełnosprawnej, pierwsze skojarzenie także wędruje ku wózkowi. Co jednak z osobami np. głuchymi lub niedosłyszącymi? To także dysfunkcja kwalifikująca je do grupy osób niepełnosprawnych. W całej Polsce widać wyraźnie, że zdecydowanie większe problemy ze znalezieniem pracy mają kobiety. Jeśli jeszcze do tego dołożymy problemy ze słuchem, czyli niepełnosprawność możliwość znalezienia pracy skutecznie się kurczy.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Bytomiu pojawił się nowy projekt „Głucha mama na rynku pracy”. Jak sama nazwa wskazuje projekt skierowany jest do mam, które mają problemy ze słuchem lub są głuche. W projekcie może wziąć udział także każda kobieta z taką dysfunkcją, która planuje w najbliższym czasie ciążę.
Projekt pozwala odpowiedzieć na pytania: Jakie są prawa pracownicze podczas ciąży i po urodzeniu dziecka dla kobiety głuchej? W jaki sposób dobrze powrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym? Jak można się rozwijać, zdobywać kompetencje i umiejętności zawodowe? Jak nie bać się zmian na rynku pracy? Jak nie obawiać się zmiany pracy?
Takie projekty są absolutnie potrzebne, gdyż osoby z problemami zdrowotnymi, zwłaszcza kobiety, często zwyczajnie nie wiedzą, jak sobie pomóc.