kierownik

Istnieje wiele stylów zarządzania, a zdania na temat tego, jakie cechy powinien mieć idealny szef są podzielone. Można jednak przyjąć, że niektóre kompetencje mają uniwersalne znaczenie na kierowniczych stanowiskach. O jakich cechach mowa?

1. Samodzielność
Kierownik umie szybko podejmować trudne decyzje. Nie potrzebuje nadzoru, aby znaleźć motywację do działania.

2. Zdolności interpersonalne
Dobry szef musi być komunikatywny oraz empatyczny. To od tego zależy jakość stosunków z podległym zespołem oraz kierownikami innych działów.

3. Asertywność
Osoby zatrudnione na kierowniczych stanowiskach muszą konsekwentnie dążyć do realizacji założonych celów, a przy tym powinny być świadome tego, że mogą pojawić się naciski z zewnątrz. Asertywność to też kwestia umiejętnego odmawiania – szef nie zawsze może godzić się na wszystkie prośby podległych mu pracowników.

4. Pewność siebie
Jest niezbędna między innymi do tego, by budować szacunek i prowadzić negocjacje.

5. Sumienność
Rzetelność oraz dyscyplina są niezbędne w przypadku pracy na kierowniczym stanowisku w Bytomiu. Dobry szef dąży do celu pomimo przeciwności i nie potrzebuje impulsów z zewnątrz, by sfinalizować projekt.

6. Opanowanie
Bywa kluczowe w kryzysowych, stresowych sytuacjach. Poza tym lepiej, by podwładni nie widzieli swojego szefa, gdy jest pod wpływem emocji. Jeżeli ktoś nie umie zachować zimnej krwi w jakimś dramatycznym momencie, to może stracić wiarygodność w oczach podwładnych.

7. Umiejętność zarządzania czasem
To bardzo istotna cecha. Wzorcowy szef świetnie zarządza zarówno czasem swoim, jak i swojego zespołu. Kierownik umie przydzielać obowiązki, a także wyznaczać mniejsze cele. Zarządzanie czasem to przecież klucz do efektywności, bez której firma nie jest w stanie poprawić swoich wyników.

8. Bycie dobrym trenerem
Dobry szef jest jednocześnie świetnym coachem – umie zmotywować swój zespół, a podwładni nie boją przyznać się do tego, że mają z czymś problem. W końcu idealny kierownik umie nieraz wykazać się wyrozumiałością i posłużyć dobrą radą.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

© 2018-2020 Rynek pracy w Bytomiu | Wszelkie prawa zastrzeżone