Dlaczego nie opłaca się kłamać w CV?

Najczęstsze kłamstwa w CV

Ponad 80% rekruterów wyznaje, że kłamstwa w życiorysie zawodowym są czymś nagminnym. Ubarwianie najczęściej występuje u pracowników młodych stażem, którzy usiłują zamaskować braki w doświadczeniu. Mimo wszystko może zdarzać się i tak, że stracimy szanse na pracę w Bytomiu z powodu kłamstw związanych z zainteresowaniami.

Bardzo częstym zjawiskiem jest ukrywanie luk w życiorysie zawodowym. Kandydaci nie przyznają się także do przerwanych studiów oraz do braku doświadczenia. Wielu kandydatów poległo w czasie rekrutacji z powodu swojego domniemanego hobby – lepiej wpisać choćby banalną pasję, ale prawdziwą… Jeśli ktoś zamieści nieprawdziwe zainteresowania i akurat wstrzeli się w gust potencjalnego pracodawcy, to ten na pewno bardzo chętnie poruszy temat w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

Statystyki mówią, że wiele kłamstw w CV dotyczy także znajomości języków obcych. Poza tym często zdarza się, że osoby bezrobotne rozszerzają zakres obowiązków, jakie faktycznie posiadali u ostatniego pracodawcy, a także podkoloryzują znajomość programów komputerowych.

Jakie są skutki nieuczciwości…

Osoby, które starają się o pracę w Bytomiu i lubią ubarwiać swoje osiągnięcia, naprawdę powinny uważać. Dociekliwy rekruter dobrze zweryfikuje umiejętności kandydatów, a jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw, to możesz być pewien, że już nigdy nie będziesz miał szans na pracę w danej firmie.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kłamstwo w CV może mieć bardzo poważne skutki, szczególnie jeśli ktoś posłużył się sfałszowanym dokumentem (takim jak np. świadectwo pracy czy dyplom potwierdzający poziom wykształcenia). W końcu taki czyn to już przestępstwo, za które grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.

Nawet jeżeli komuś uda się dostać pracę, a braki w kwalifikacjach wyjdą na jaw już po jego zatrudnieniu, to pracodawca może taką osobę zwolnić dyscyplinarnie. Nawet mniejsze kłamstwa mogą zrujnować karierę w Bytomiu – w końcu tego typu sytuacje powodują utratę zaufania do pracownika.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

© 2018-2020 Rynek pracy w Bytomiu | Wszelkie prawa zastrzeżone