sytuacja na rynku pracy

Kto najczęściej zasila szeregi bezrobotnych?

Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu prowadzi statystyki dotyczące sytuacji na rynku pracy. Stopa bezrobocia w mieście w styczniu 2019 roku wyniosła 9,7%. Wyniki dla województwa są zdecydowanie lepsze, gdyż statystyki dla śląskiego wskazują na bezrobocie na poziomie 4,5%. Bez zatrudnienia pozostają głównie długotrwale bezrobotni, w tym kobiety, które wychowują małe dzieci oraz absolwenci szkół średnich. Trudności ze znalezieniem pracy miewają kandydaci po 50 roku życia, jak i osoby bez wykształcenia ani doświadczenia. W tej grupie znajdują się również bezrobotni, którzy utrzymują się ze świadczeń socjalnych.

Zawody deficytowe

Sytuacja na lokalnym rynku pracy jest dość ciężka zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców, mających trudności z obsadzeniem wakatów. Zestawienie takie jak barometr zawodów pozwala poznać profesje dające gwarancję zatrudnienia.

Na jakie zawody jest duże zapotrzebowanie?

Najwięcej ofert pracy w Bytomiu pojawia się w sektorze usług, w branży budowlanej i transportowej. Poszukiwani są między innymi betoniarze, zbrojarze, brukarze, dekarze, blacharze budowlani, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, murarze, tynkarze oraz elektromonterzy i elektrycy. Brakuje kierowców samochodów ciężarowych oraz autobusów. Ponadto ceni się fachowców, takich jak stolarze, spawacze, ślusarze, operatorzy obrabiarek skrawających oraz tapicerzy. W usługach zatrudnienie czeka na fryzjerów, kosmetyczki, sprzedawców, kasjerów oraz pracowników telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta.

Miejsca pracy powstają też w sektorze przetwórstwa spożywczego i w gastronomii. Tu potrzeba cukierników, piekarzy, kelnerów, barmanów i pomocy kuchennych. Zatrudnienia można szukać również w opiece zdrowotnej, ponieważ brakuje pielęgniarek, położnych oraz opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Poza tym oferty znajdą się dla ankieterów, pracowników administracyjnych i biurowych. Nie powinny narzekać też osoby, które zadowalają proste prace fizyczne. Oferty czekają na robotników budowlanych, sprzątaczki oraz pokojówki.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

© 2018-2020 Rynek pracy w Bytomiu | Wszelkie prawa zastrzeżone