bezrobotny

Sytuacja na polskim rynku pracy bardzo się poprawiła na przełomie ostatnich lat. Nie zmienia to jednak faktu, że w mniejszych miastach takich jak Bytom, wcale nie jest lekko o dobrze płatną posadę.

Co zatem możesz zrobić, jeśli wiesz, że nie masz szans na stabilny etat i dobre zarobki?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka pytań takich jak:

  • Które z wymagań pracodawców są dla Ciebie najbardziej nierealne? Czy chodzi o małe doświadczenie, czy raczej o brak wykształcenia lub wygórowane oczekiwania finansowe?
  • W jaki sposób mógłbyś zwiększyć swoje szanse na pracę w Bytomiu? Może warto skorzystać z oferty kursów zawodowych, na które kierowani są bezrobotni przez PUP? Problemem bywa brak prawa jazdy czy też znajomości języków obcych.
  • Czy jesteś gotowy, by przeprowadzić się do innego miasta lub za granicę? Czy raczej czujesz się związany z rodzinnym miastem?

Osobom bezrobotnym bardzo często brakuje nie tylko pomysłów na życie, ale przede wszystkim kwalifikacji pożądanych na rynku pracy. Warto prześledzić Barometr zawodów i zobaczyć, które profesje dają gwarancję zatrudnienia. Czasem podniesienie kwalifikacji jest rozwiązaniem problemu i nie trzeba od razu rozpoczynać kosztownych studiów – czasem wystarczy kurs zawodowy lub szkolenie.

Jeśli Twoim kłopotem jest brak praktyki zawodowej, to możesz pomyśleć o udziale w programie stażowym. Są one kierowane głównie do absolwentów szkół wyższych oraz osób po 50 roku życia. W przypadku tej grupy barierę wejścia na rynek pracy często stanowią trudności w obsłudze komputera.

Alternatywa dla bezrobocia

Jeżeli nie umiesz znaleźć zatrudnienia na warunkach, które Ci naprawdę odpowiadają, to pomyśl o pracy z domu. W ten sposób zarabiają nie tylko specjaliści IT. Praca z domu to także usługi krawieckie czy fryzjerskie.

Osoby, które nie widzą siebie na etacie, prędzej czy później, decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nawet jednoosobowa firma może przynieść zyski, ale pod warunkiem, że jej usługi trafią w potrzeby lokalnej społeczności.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

© 2018-2020 Rynek pracy w Bytomiu | Wszelkie prawa zastrzeżone