Pracownicy z Bytomia, którzy czują, że znaleźli się w martwym punkcie, gdyż przestali się rozwijać, a ich kariery straciły tempo, powinni poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy. W końcu zahamowanie rozwoju zawodowego może wiązać się z obniżeniem efektywności w pracy i z wypaleniem zawodowym.
Jedną z przyczyn braku postępów w karierze jest brak motywacji. Pracownik, który nie lubi swojej pracy, a wykonuje ją tylko po to, by przeżyć, nie wykaże się kreatywnością ani nadzwyczajnym zapałem. Jeśli pracownik jest zatrudniony w branży z obszaru swoich zainteresowań, a przy tym jest motywowany w różnorodny sposób (np. poprzez możliwość udziału w szkoleniach lub ciekawych konferencjach, czy też otrzymywanie wysokich premii albo pozapłacowych dodatków do pensji) z pewnością będzie się angażował.
Powodem zahamowania tempa naszej kariery może być także brak możliwości rozwoju w strukturach firmy i brak szkoleń. Pracownicy często zdają sobie sprawę z tego, że w danej firmie nie ma możliwości awansu, ani zwrócenia się do pracodawcy z prośbą o dofinansowanie kursu czy studiów. Jeśli ktoś jest przekonany, że nic więcej w danej firmie nie osiągnie, a szef nie chce inwestować w jego rozwój, to prawdopodobnie zacznie się rozglądać za nową pracą w Bytomiu.
Przyczyną zahamowania rozwoju mogą też być opinie innych ludzi i lęk przed porażką. Mowa tutaj o współpracownikach, znajomych czy nawet członkach rodziny, którzy są skorzy do krytyki i powątpiewają w nasze siły. Wiele osób nie robi tego, co naprawdę lubi, bo boi się reakcji otoczenia, choć lepiej byłoby wsłuchać się we własne potrzeby.
Czasem zdarza się, że ludzie przestają się rozwijać w swojej dziedzinie, gdyż tak naprawdę nie znoszą tego, co robią i wybrali niewłaściwą drogę. Zdarza się w końcu, że ktoś wybiera kierunek studiów np. pod wpływem nacisków rodziców, a potem znajduje pracę w branży, ale w chwili, gdy dotrze do niego, że minął się z powołaniem, jednocześnie myśli, że już za późno na to, żeby się przekwalifikować, zacząć nowe studia itd.
Inne powody braków postępu w karierze to także brak wiary we własne kompetencje, przesadny perfekcjonizm, jak również powtarzalność i rutyna w wykonywaniu obowiązków służbowych.