Szkoły średnie
W Bytomiu działa kilkadziesiąt szkół średnich, w tym m.in. licea ogólnokształcące, technika oraz branżowe szkoły I stopnia. Młodzież może podjąć naukę również w szkołach artystycznych (Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. L. Różyckiego, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. F. Chopina).
Bez wątpienia warto kształcić się w szkołach technicznych, gdyż zapotrzebowanie na rzemieślników jest bardzo duże. Absolwenci techników i szkół zawodowych często znajdują pracę w Bytomiu szybciej niż osoby z dyplomem studiów wyższych. Aby zdobyć dobry zawód, należy rozważyć naukę w takich szkołach jak np. Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych czy Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Młodzież z Bytomia może kształcić się też na takich kierunkach jak m.in. technik informatyk, technik mechatronik czy technik geodeta.
Studia
Mieszkańcy Bytomia, którzy chcą ukończyć studia, mogą wybierać spośród siedmiu uczelni wyższych. W mieście działa Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych (wydział informatyki w Bytomiu), Politechnika Ślaska w Gliwicach (wydział transportu), Śląski Uniwersytet Medyczny (wydział zdrowia publicznego) i wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Studiować można również na Wydziale Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie oraz w Wyższej Szkole Ekonomii i Administracji. Osoby zainteresowane karierą pedagoga z pewnością znają ofertę edukacyjną Kolegium Nauczycielskiego.
Perspektywy na zatrudnienie
Na pewną pracę w Bytomiu mogą liczyć fachowcy związani z branżą budowlaną tacy jak m.in. dekarze, cieśle czy murarze. Wiele ofert jest adresowanych również do pracowników z doświadczeniem w gastronomii oraz w sprzedaży. Braki kadrowe obserwuje się także w sektorze medycznym.
Młodzi ludzi, którzy liczą na dobrą pracę, powinni stawiać na przyszłościowe zawody i być świadomymi tego, że bardzo ważne są praktyczne umiejętności. Warto interesować się nowinkami branżowymi, zapisywać się na praktyki czy brać udział w programach stażowych oraz szkoleniach. W końcu pracodawcy zgodnie twierdzą, że sam dyplom to za mało, a doświadczenie najlepiej zdobywać jak najwcześniej.