czym się kierować przy wyborze kierunku kształcenia

Powoli mija boom na studiowanie, a młodzież przekonuje się o tym, że nie tylko dyplom się liczy. Nie zmienia to jednak faktu, że wybór kierunku studiów czy klasy w technikum, to niemałe zmartwienie. Czym kierować się, aby nie żałować w przyszłości swoich decyzji?

  1. Określenie swoich predyspozycji

Nawet najlepsze studia zdadzą się na niewiele, jeśli absolwent nie będzie miał serca do zawodu. Warto wykonać kilka testów predyspozycji zawodowych, zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie połączyć pracę w Bytomiu z naszymi zainteresowaniami.

Na rynku pracy liczą się kompetencje techniczne, ale umiejętności miękkie też są ważne. Dobrze jest sprecyzować swoje cechy charakteru w kontekście wybranego zawodu. Do kompetencji, które są często pożądane przez pracodawców, zaliczamy m.in. zdolności interpersonalne oraz odporność na stres. Warto brać pod uwagę również nasze predyspozycje do nauki języków obcych, ponieważ na niektórych stanowiskach, znajomość angielskiego czy niemieckiego jest nieodzowna.

  1. Prognozy dla rynku pracy

Nie wiesz, jaką wybrać szkołę? Najlepiej przejrzyj lokalne oferty pracy, a dowiesz się, kogo szukają pracodawcy. Z najnowszego barometru zawodów dla Bytomia wynika, że największe braki kadrowe występują w budownictwie, gastronomii, transporcie, opiece zdrowotnej i usługach. Przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku kształcenia, nie zaszkodzi zapoznać się z rankingami najbardziej przyszłościowych zawodów.

  1. Zarobki i możliwości rozwoju

Zanim złożysz papiery na uczelni, to lepiej sprawdź, jak prezentują się średnie zarobki w Bytomiu na Twoim wymarzonym stanowisku, a także czy w danej profesji są możliwości awansu lub uzupełnienia wykształcenia np. poprzez studia podyplomowe. Przebranżawianie się to dzisiaj bardzo powszechna sprawa.

Czym na pewno nie warto kierować się przy wyborze studiów?

Presja dotycząca studiowania była jeszcze do niedawna bardzo odczuwalna. Sytuacja absolwentów modnych kierunków, którzy nie umieją, odnaleźć się na rynku pracy dowodzi tego, że nie warto ulegać namowom kolegów czy rodziców. Bezrobocie w grupie osób do 30 roku życia jest wysokie, a młodzież powoli uczy się, by stawiać na przyszłościowe i dobrze płatne zawody. Dzisiaj ani  wykształcenie wyższe, ani matura nie stanowią gwarancji zatrudnienia w Bytomiu. Dlatego też nie warto dążyć do spełnienia oczekiwań rodziny czy znajomych.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

© 2018-2020 Rynek pracy w Bytomiu | Wszelkie prawa zastrzeżone